Anime to produkcja animowana rodem z Japonii. Co ciekawe w samym kraju wiśni to pojęcie jest stosowane do wszystkich produkcji animowanych, włącznie z zagranicznymi. Początków japońskiej animacji można się doszukać na początku XX wieku, jednak dopiero w latach 50-tych można było zaobserwować gwałtowny wzrost jej popularności. Wszystko za sprawą mangi, czyli komiksu japońskiego, który charakteryzuje się tym, że niemal zawsze jest czarno-biały i posiada swój specyficzny styl graficzny.

Anime jako adaptacja mangi

Anime nigdy nie osiągnęłoby swojej popularności gdyby nie manga. Niemal każda japońska animacja jest adaptacją jakiejś mangi. Komiks japoński jest niezwykle popularny na całym świecie dzięki swojej dojrzałości i dostępności dla każdego odbiorcy. Produkcje te można podzielić na dziesiątki kategorii tematycznych i o wiele więcej subkategorii. Oglądając anime skierowane do najmłodszych widzów można dostrzec treści, które zainteresują dorosłych, a także sceny erotyczne, które na zachodzie nie mogły by być umieszczone w produkcji dziecięcej. Oczywiście istnieją także seriale i filmy przeznaczone dla starszej publiczności, które traktują o sensie istnienia, religii i wielu innych tematach, które nie są odpowiednie dla młodszych odbiorców. Brutalność i sceny seksualne to standard dla animacji skierowanych dla dorosłych widzów. Jeden z gatunków anime – hentai, można zinterpretować jako animowane porno.

Anime w Polsce

W Polsce animacja japońska zyskała ogromną popularność dzięki Dragon Ball, które było emitowane w latach 1999-2003 w telewizji RTL 7 (później TVN Siedem). W tych czasach niemal każde dziecko z dostępem do tego kanału telewizyjnego, z ogromnym zainteresowaniem śledziło przygody Son Gogu. W późniejszych latach kolejne stacje wprowadzały najpopularniejsze serie dla dzieci. W taki sposób polskie dzieci mogły obejrzeć największy na skalę światową fenomen – Pokemony. Marka Pokemon do dzisiaj rozrosła się do ogromnych rozmiarów a jej wartość można liczyć w setkach milionów dolarów.