Niemal od zawsze przemysłowi filmowemu towarzyszyła literatura. Chyba każdy z nas po przeczytaniu dobrej książki zadaje sobie pytanie: „Dlaczego nikt nie przeniósł tak wspaniałej opowieści na szklany ekran?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak by się mogło wydawać. Otóż film w przeciwieństwie do książki posiada bardzo słabo zarysowane charaktery bohaterów i małą ilość wątków. Książka natomiast ma nieograniczoną ilość miejsca, w którym autor może w pełni przedstawić swoją wizję bohaterów, akcji i motywów każdej postaci. Dlatego bardzo często zdarza się, że film, który był z góry skazany na sukces dzięki niesamowitej historii pochodzącej z prozy, okazuje się klapą, ponieważ scenarzysta nie dał rady umieścić w filmie tych wszystkich szczegółów, które złożyły się na powodzenie książki.

Mimo wszystko w ciągu ostatnich dziesięcioleci powstało bardzo dużo produkcji o scenariuszu opartym na popularnej książce. Oto kilka z nich, które na stałe wpisały się na najwyższe miejsca rankingów filmów i seriali.

Skazani na Shawshank

Film na podstawie krótkiego opowiadania Stephena Kinga zdobył serca widzów na całym świecie. Do dzisiaj na najpopularniejszym polskim serwisie o tematyce filmowej – Filmweb, zagłosowało na niego około 850000 osób, umieszczając produkcję na pierwszym miejscu rankingu wszech czasów. Historia Andy’ego Dufresne złapie za serce każdego odbiorcę, a sposób zarysowania charakterów bohaterów powinien być przykładem, jak należy to robić, dla każdego twórcy adaptacji filmowych. Do tego ta pamiętna scena, kiedy bohater stawia wszystko na jedną kartę, ubierając obuwie pewnej osoby.

Gra o tron

Telewizja HBO podjęła się niemożliwego. Nawet wśród książek „Pieśń lodu i ognia” jest niesamowicie rozbudowana. W najnowszych częściach sagi można zaobserwować nawet kilkadziesiąt postaci, które przeżywają swoje przygody. Jednak próba dokonania tak trudnego zadanie się powiodła, sprawiając, że produkcja stała się największym kasowym sukcesem wszech czasów, jeśli chodzi o branżę filmową. Niektóre źródła szacują, że przychody z całej marki mogą wynosić nawet około 10 miliardów dolarów rocznie. Serial oferuje niemal to samo, co książka. Oczywiście niektóre wątki zostały usunięte, bądź w lekkim stopniu zmienione, ale mimo wszystko historia jest niesamowicie wciągająca. W „Grze o tron” dzieje się tak dużo, że po każdym wyemitowanym odcinku w Internecie toczą się gorące dyskusje na jego temat.

Zielona mila

Twórcy filmów kochają książki Stephena Kinga z wzajemnością. „Zielona mila” to kolejna produkcja filmowa, która znajduje się na szczycie rankingu filmów wszech czasów. Frank Daramont kolejny raz w mistrzowski sposób przełożył język literacki na filmowy, dając odbiorcy istną ucztę kinomana. Historia skazanego na śmierć czarnoskórego Johna Coffey’a o sercu i umyśle dziecka wyciśnie łzy każdego odbiorcy. 940000 osób, które zagłosowały na średnią ocenę 8.6 nie może się mylić. „Zielona mila” na zawsze zapisała się w kanonie filmów jako jeden z najlepszych filmów wszech czasów.

Ojciec Chrzestny

Film Francisa Forda Coppoli jest uważany za najlepszy film o tematyce gangsterskiej jaki kiedykolwiek powstał. Jest adaptacją powieści Mario Puzo o tym samym tytule. Autor książki napisał później scenariusze do kolejnych części filmów. Historia opowiada o gangsterskiej rodzinie Corleone i ich walce o utrzymanie się na szczycie, jednocześnie sprzeciwiając się coraz bardziej rozpowszechnianym w mieście narkotykom. Pozycja ta jest obowiązkowym filmem każdego fana kina gangsterskiego.