W ostatniej dekadzie zgrały się trzy czynniki rozwoju technologicznego, które ułatwiły oglądanie filmów dowolnej osobie z telefonem w każdym miejscu z dostępem do sieci.

Pierwszym czynnikiem był przełom w postaci pojawienia się tak zwanych smartfonów, czyli telefonów z wszechstronnym systemem operacyjnym i relatywnie dużym, dotykowym ekranem. To właśnie ekran, którego powierzchnia zwiększyła się nawet 10-krotnie, umożliwił komfortowe oglądanie filmów i seriali.

Drugi czynnik to rozwój Internetu mobilnego, którego prędkość niekiedy równa się prędkości naziemnej, a czasem nawet ją przewyższa. Szybszy Internet pozwolił na oglądanie filmów w bardzo dużej rozdzielczości.

Ostatnim, najważniejszym czynnikiem jest prężny rozwój telewizji na żądanie. Mówi się nawet o tym, że VOD zabije zwykłą telewizję naziemną, ponieważ każdy woli sam wybrać, co będzie oglądał, niż liczyć na to, co mu zaserwują.

Jak wygląda oglądanie na smartfonie?

W dzisiejszych czasach możliwości oglądania filmów jest bardzo dużo. Google Play posiada cały dział, umożliwiający kupowanie najnowszych produkcji, które na stałe zostaną przypisane do konta Google.

Apple posiada Apple TV – dedykowaną telewizję na swoje urządzenia. Każdy użytkownik telefonu iphone, czy innego urządzenia tej firmy, może liczyć na bardzo dobrą ofertę filmów w przystępnych cenach. Usługa ta łączy w sobie większość najpopularniejszych serwisów VOD, dając swoim użytkownikom swobodę i bardzo duże możliwości wyboru produkcji.

Jeśli ktoś nie chce korzystać z dedykowanych telewizji dla danego systemu operacyjnego, może wybrać jeden z wielu popularnych serwisów. Niektóre z nich posiadają całkiem pokaźną bibliotekę darmowych filmów, a inne oferują całą swoją zawartość, po uiszczeniu opłaty abonamentowej. Opłata taka niekiedy jest niższa niż cena pojedynczego filmu kupowanego oddzielnie na innym serwisie.

Sam proces oglądania filmu czy serialu jest bezproblemowy. Największe serwisy postarały się zarówno o lektora i napisy, co kto woli. Jeśli jedna osoba ma problem z odczytaniem napisów, po prostu przełącza się na czytanie przez profesjonalnego lektora.

Ekrany w najnowszych telefonach są robione z wykorzystaniem tych samych technologii co telewizory, dlatego można liczyć na najwyższe rozdzielczości oraz realistyczne odwzorowanie kolorów.

Film na tablecie

Tablet posiada wszystkie możliwości, które są dostępne na telefonach komórkowych. Dzięki jego bardziej zaawansowanym możliwościom technicznym i przede wszystkim wielokrotnie większym ekranie, oglądanie wygląda praktycznie tak samo jak na telewizorze. Kilkanaście lat temu wiele domowych telewizorów posiadało przekątną ekranu niewiele większą niż dzisiejsze tablety. Jeśli dodamy do tego wagę urządzenia i możliwość brania go ze sobą w praktycznie każde miejsce, to dostaniemy niemal idealne urządzenie do oglądania telewizji w nowoczesnym wydaniu.

Najpopularniejsze serwisy do oglądania mobilnego

• Netflix – jest obecnie największą telewizją na świecie, która szturmem podbiła praktycznie każdy rynek, na którym została udostępniona. Posiada bardzo dużo produkcji z najwyższej półki i regularnie dodaje swoim użytkownikom nowe seriale i filmy, które bardzo często stają się hitami.

• HBO GO – główny konkurent Netflixa. Tak jak on posiada bardzo dużą bibliotekę i od lat z powodzeniem tworzy seriale, które są oglądane przez miliony widzów na całym świecie (np. Gra o Tron).

• Ipla – jedno z pierwszych VOD w Polsce, od 2008 roku związana z telewizją Polsat, której produkcje udostępnia.