Twitch jest platformą udostępniającą strumieniowanie wideo. Serwis został założony w 2011 roku przez Emmetta Sheara i Justina Kana. Po trzech latach został kupiony przez Amazon za 970 milionów dolarów. Głównym założeniem strony jest udostępnianie strumienia z gier video na żywo. Ważne miejsce na stronie zajmuje esport. Produkcje, które skupiają się na rywalizacji online są na Twitchu najpopularniejsze. Przez lata przodował League of Legends, który w ostatnich latach został zepchnięty na drugie miejsce przez gry typu Battle Royale: Player Unknown’s Battlegrounds i Fortnite. Serwis przygotował dla swoich streamerów program partnerski, dzięki któremu gracze mogą zarabiać dzięki udostępnianiu swoich wyczynów w grach na żywo.

Popularność Twitcha

Twitch stał się niezwykle popularny dzięki najlepszym na świecie graczom, których strumienie są regularnie odwiedzane przez kilka do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników. Podczas mistrzostw w daną grę, oficjalny stream jest oglądany przez kilkaset tysięcy osób. Gracze polubili oglądanie swoich ulubionych produkcji, gdzie mogą się przekonać jak grają lepsi od nich. Bardzo często streamerzy prowadzą specjalne lekcje dla swoich widzów, a także organizują różne konkursy, w których można wygrać kody na bonusy do gier itp.

Najpopularniejszy streamer Fortnite – Ninja ma na swoim koncie rekord, który wynosi 600.000 widzów jednocześnie oglądających jego grę na żywo. W marcu 2018 roku gracz przyznał, że jego miesięczne dochody wynoszą nawet 500.000 dolarów.