VOD jest skrótem angielskiej nazwy video on demand, co po polsku znaczy video na życzenie, bądź oglądanie na żądanie. Początków VOD można się doszukać w czasach, kiedy pojawiły się magnetowidy, gdyż oglądanie na żądanie obejmuje również nagrane programy telewizyjne. Dzisiaj termin ten jest głównie stosowany do określania serwisów internetowych, w których po uiszczeniu opłaty, można wypożyczyć lub kupić film i obejrzeć go w dowolnej chwili.

Obecnie każda większa telewizja posiada swoją własną platformę VOD, na której zamieszcza wszystkie swoje produkcje. Kiedy ktoś nie może obejrzeć ulubionego programu w czasie emisji, ogląda go w późniejszym, wybranym przez siebie terminie. Jeszcze kilka lat temu, aby obejrzeć jakiś film, należało zapłacić za niego od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W ostatnich latach zauważyć można ogromny rozwój VOD, dzięki platformom takim jak Netflix, czy HBO GO. Firmy te zrewolucjonizowały cały rynek filmów oraz seriali i narzuciły wysokie standardy, z którymi mało kto może się równać. Udostępniają one ogromną bibliotekę filmów i seriali za stosunkowo niewielką opłatę miesięczną.

Mówi się, że technologia VOD będzie tym, co zabije tradycyjną telewizję, gdyż młodsi odbiorcy już dzisiaj wolą obejrzeć swój ulubiony serial kiedy chcą, niż dostosowywać się do czasu emisji bez jakiejkolwiek możliwości zatrzymania, bądź przerwania oglądania.