Termin telenowela wywodzi się z Hiszpanii i oznacza serial melodramatyczny, w którym tematem przewodnim jest nieszczęśliwa miłość. Fabuła zawsze dąży do szczęśliwego zakończenia i połączenia głównych bohaterów. Pierwszą telenowelą w Polsce była Niewolnica Isaura emitowana w 1985 roku. W tamtych czasach niemal każdy Polak śledził losy Isaury. Po sukcesie tej telenoweli, polska telewizja została zalana produkcjami tego typu z Ameryki Środkowej i Południowej.

Telenowele z Polski

Należy zaznaczyć, że w Polsce źle interpretuje się termin telenowela i określa się nim seriale obyczajowe, które nie dążą do zakończenia jednego dużego wątku fabularnego. W tych seriach można wyszczególnić kilka jednocześnie prowadzonych wątków, które trwają przez kilkadziesiąt odcinków, po czym zostają zastąpione nowymi. Metoda ta pozwala twórcom ciągnąć serial tak długo, jak widzowie mają ochotę go oglądać.

Na przełomie XIX i XX wieku polskie telewizje postanowiły wyprodukować swoje własne telenowele, których czas emisji ustalono na godziny od 16-tej do 21-tej.To właśnie wtedy można liczyć na największą widownię, gdyż produkcje te są skierowane do odbiorcy z każdego przedziału wiekowego. Wątki i postacie są tak napisane, by ciekawiły zarówno młodszych i starszych odbiorców. Przykładem jest trend wprowadzania na przestrzeni lat emisji coraz to nowych pokoleń nastolatków, których perypetie mają zaciekawić ich rówieśników przed ekranem telewizora.

Najpopularniejsze polskie telenowele

W ciągu ostatnich 20 lat sytuacja polskich seriali ustabilizowała się i każda kluczowa stacja telewizyjna posiada co najmniej jedną flagową serię. Oto najpopularniejsze z nich:

• M jak miłość – pierwszy odcinek został wyemitowany w 2000 roku na kanale TVP2 i od wtedy cieszy się niesłabnącą popularnością. Opowiada historię kilku pokoleń rodziny Mostowiaków. Na przestrzeni lat pierwszoplanowe postacie schodziły na drugi plan, a drugoplanowe wychodziły na pierwszy. Na początku głównymi bohaterami byli Lucjan i Barbara Mostowiakowie, dzisiaj fabuła toczy się wokół ich dzieci, wnuków i rodzin, które założyli w ciągu dwóch dekad.

• Na Wspólnej – pierwszy odcinek został wyemitowany w 2003 roku i do dzisiaj można go oglądać w telewizji TVN. Fabuła opowiada o losach grupy przyjaciół, wychowanków domu dziecka, którzy muszą zmierzyć się z dorosłym życiem. Bohaterowie zakładają własne rodziny, wokół których nieustannie tworzone są nowe wątki.

• Pierwsza miłość – pierwszy odcinek został wyemitowany pod koniec 2004 roku. Fabuła rozpoczyna się, kiedy Maria Radosz opuszcza swoją rodzinną wieś i przeprowadza się do Wrocławia. Miasto staje się głównym miejscem akcji, gdzie widz obserwuje losy Marii, jej rodziny i przyjaciół.

Warto wspomnieć o innych popularnych serialach takich jak: Klan (1997 do dziś), Na dobre i na złe (1999 do dziś), Samo Życie (2002 – 2010), Korona Królów (2018 do dziś).